Biz onu CEO olarak biliyorduk oysa ürün yöneticisiymiş.

Biz onu CEO olarak biliyorduk oysa ürün yöneticisiymiş.

Steve Jobs, dijital çağdaki bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı ürün yöneticisidir. Siz onu CEO sanıyorsunuz değil mi? Hayır, kendisi tam bir ürün yöneticisidir. Bu iddiamın detaylarına sonra gireceğim fakat önce bunca zaman online, telekom, mobil, medya dünyasında mesaiyi harcayıp işimle ile ilgili tek bir tweet bile atmamışken neden bu yazıyı yazmaya ihtiyaç duyduğumu anlatayım.

Özgeçmişime bakarsanız danışmanlık kariyerime başlayana kadar tüm çalıştığım firmalarda hep ürün yönetimi ile uğraştığımı görürsünüz. Tüm bu zaman içinde bu işle ilgili en zorlandığım konu ürün yöneticisinin ne iş yaptığını şirketiçi ve dışında çalıştığım kişilere anlatmak oldu. IT’den birisi ile konuşursanız size “marketingci” der, pazarlama iletişimi ekibinden birisine sorsanız yaptığınız işi “proje yönetimi gibi bir şey” diye tanımlar ve bu liste uzar gider. Ben bu durumu Almancıların yaşadığı çileye benzetirim. Almanya’da yabancıdır, Türkiye’de ise aksanı ile dalga geçilir ve kendini hiçbir yere ait hissedemez.

Peki ne iş yapar ürün yöneticisi? Aslında “marketing mix” (bu terimin çok iyi bir Türkçe karşılığını bulamasam da bazı kaynaklar pazarlama karması olarak adlandırıyor) bileşenlerine bakarsanız ürün yönetimi pazarlamanın bir alt koludur (Product, Price, Promotion, Place). Fakat dijital dünyadaki işlerin gelişmesi ile birlikte eski tanımlara sığmayan bir ürün yöneticisi profili ihtiyacı doğdu. Hızlı tüketim ürünleri dünyasındaki bir ürün yöneticisinin yetkinlerinin yanı sıra dijital dünyanın teknolojisinden anlayan ve interaktif özellikleri ürününe uygulatıp pazardan pay kazanmaya çalışan, bir tarafı mühendis bir tarafı pazarlamacı biri olması beklendi. Zorlayıcı bir görev olmasına rağmen ürünle ilgili tüm sorumluluğun tek kişide toplanmış olması iş tatmini açısından oldukça doyurucu bir iş tanımı ortaya çıkardı. Hatta yurtdışında ürün yöneticileri “mini CEO” olarak bilinir ki Google gibi ürün yönetiminin çok önemsendiği firmalarda ürünle ilgili tüm kararlar mini CEO onayından geçer.

Ürün yönetimi ne iş yapar sorusuna bu blogta cevap vermeye çalışmak biraz yetersiz kalabilir, fakat isterseniz şu Steve Jobs’ın neden bugüne kadar gelmiş geçmiş en başarılı ürün yöneticisi olduğunu birazcık size anlatmaya çalışayım. İyi bir ürün yöneticisi pazarın ihtiyacını görüp ona göre ürünler ürettiren kişidir. Steve Jobs ise vizyonu ile bundan bir adım ötesine geçmiştir. iPhone’u tasarlarken telefonla ilgili o güne kadar bilinen tüm klişeleri yıkarak tek tuşlu büyük ekranlı bir cihazı bize tanıttı ve o günden sonra mobil sektörün ejderleri olan telekom operatörleri yavaş yavaş alan kaybetmeye başladılar. Müşteriler ise uzay yolu filminden çıkmış bu cihaza ilk görüşte aşık olmuşlardı. Sadece tasarımın güzel olması bu başarı için yeterli olamazdı. Uygulama dükkanı, tek tıkla alabildiğiniz kocaman bir müzik arşivi, haritalar ve daha bir çoğu özellik bir arada. iPhone tek örnek olsa şans diyeceğim ama iPad, iPod ve Mac kullanıp tüm bunların size yaşattığı deneyime bakınca bunların arkasındaki kişiye dijital çağdaki en başarılı ürün yöneticisi Oscar’ını veriyorum. Evet siz onu CEO sanıyorsunuz ama aslında o bir ürün yöneticisi.

‘Steve Jobs has the mind of an engineer and the heart of an artist…” – Larry Ellison

Murat Yerdekalmazer
Aralık 2013

351

Yorumlar

Bu içeriğe yorum yapılmasına izin verilmemiş