Koşsam da oynatıyorlar, koşmasam da oynatıyorlar!…

Koşsam da oynatıyorlar, koşmasam da oynatıyorlar!…

2015 Eylül ayı. Karşımda İngiliz Guardian gazetesi tarafından dünyanın en yetenekli 50 genç futbolcusundan biri olarak seçilmiş 17 yaşında genç bir sporcu oturuyor. Bir önceki sezon Başakşehir Futbol Klübünde inanılmaz bir sezon geçirdiği için birçok takımın ilgisini çekmiş ve en sonunda Galatasaray’ın altyapısına transfer olmuş. Ailesi maddi bir beklenti içinde olmadan, tutkuyla bağlı olduğu futbolu profesyonel bir meslek olarak olarak yapması konusunda sonuna kadar destek veriyor. Onu sahada futbol oynaraken gören herkes “muhtemelen birkaç yıl Galatasaray altyapsında oynadıktan sonra genç bir yıldız adayı olarak ilk profesyonel kontratını imzalar,” diyor.

İbrahim’in buraya kadar olan hikayesi oldukça olumlu, fakat ileride başarılı bir futbolcu olabilmesi için üstesinden gelinmesi gereken bir konu var. Oldukça öngörülü olan menajeri sayesinde İbrahim ile tanışıyorum. Tam olarak ona nasıl yardımcı olabileceğim konusunda pek bir bilgisi yok ama yine de menajerinin teklifi üzerine mental sporcu koçluğu almayı kabul etmiş. Rahat bir yerde oturup sohbet etmeye başlıyoruz. Birbirimizi biraz tanıdıktan sonra “Mental Sporcu Koçluğu” almak istemesinin sebebini soruyorum. Cevabı kısa ve net: “Ben koşmuyorum.”

İbrahim ile ilgili ilk dikkatimi çeken şey genç yaşına rağmen farkındalığının oldukça yüksek olması. Yeteneği sayesinde çok da koşmadan amatör ligde çok başarılı olduğunu fakat ilerideki profesyonel hayatında başarılı olmak istiyorsa bir an önce sahada en az diğer takım arkadaşları kadar koşması gerektiğini anlatıyor. “İbrahim konu hakkında bu kadar farkındayken nasıl oluyor da koşmuyor?” diye sorabilirsiniz. Mental Sporcu Koçu olarak işim tam da bu noktada başlıyor işte.

Koşmasını engelleyen biyolojik ve psikolojik herhangi bir patolojik durum yok ortada, İbrahim her şeyin farkında ama yine de beklenen davranış değişikliği gerçekleşmiyor. O zaman seansa geçip durumu anlamak için sorular sormaya başlıyorum. Kendi yargılarımı bir kenara bırakarak, varsayımda bulunmadan ve en önemlisi de merak ederek sorular sorunca İbrahim’in koşmasının önünde engel olan cümle ağzından çıkıveriyor: “Koşsam da oynatıyorlar, koşmasam da oynatıyorlar.”

Kendimizde rahatsız olduğumuz ve değiştirmek istediğimiz davranışlarımızla ilgili değişimi engelleyen cümlelerimiz vardır. Aslında bu cümleler sorunun kendisiyle ilgili tutumumuzdur. Tutum zihinsel bir süreçtir ve davranışlarımızı belirler. İş dünyasında çalışan beyaz yakalılara yaptığım koçluk seanslarında İbrahim’in cümlesine benzer birçok cümle duyarım: “Mükemmel değilse yeterli değildir”, “Hayır dersem insanlar kırılır”, “Bitirmezsem kendimi başarısız hissederim”.

Koçluk seansında benim görevim, engel yaratan bu cümleyi ortaya çıkarmak ve sonrasında kişinin bu cümle yerine istenilen davranış değişikliğine sebep olacak yeni bir cümle kurmasını sağlamaktır. Danışanların ne engel cümlelerini ne de onları yeni davranışa sevk edecek cümleleri ben koç olarak bilmem, daha doğrusu bilemem. Sadece yargısız, varsaymadan ve merak ederek sorular sorup danışanın önce kendi engelini anlamasını sağlar, sonra da yine sorularla kendi çözümünü bulmasına yardımcı olurum.

İbrahim de onu engelleyen cümlesi yerine profesyonel bir futbolcu olarak hayallerinde oynamak istediği takımda yer alabilmek için ne kadar koşması gerektiğini içeren bir cümle kurdu. İki hafta sonra Galatasaray genç takımının katıldığı yurtdışındaki bir turnuvada telemetri sistemleri ile tüm oyuncuların sahadaki performansları ölçüldü ve takımının en çok koşan oyuncusu oldu. O günden beri de oynadığı tüm takımlarda en çok koşan oyunculardan birisi olmaya ve adım adım yıldızlığa yaklaşmaya devam ediyor.

“Düşüncelerinize dikkat edin, kelimelerinize dönüşür. Kelimelerinize dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.”  Mahatma Gandhi

Murat Yerdekalmazer
Eylül 2018

 

221

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.